Agneta och Carolina Gynning 31/7 - 12/9
Agneta Gynning (född 1952). Konsten kom in tidigt i hennes liv både genom mamman, som ofta tog med henne på utställningar och hennes farbror Lars, som var en internationellt erkänd textilkonstnär. Lars var idolen och inspirerade henne i målandet.
Agneta Gynning arbetar med skulptur i olika material från sval och stram brons och marmor till gummi. Den är inspirerad av det undermedvetna och i verken ryms en konstant känsla av rörelse och liv.
Carolina Gynning är född i Helsingborg 1978. Hon har målat sedan tidig ålder och 2004 debuterade hon med sin första utställning som konstnär. Hon målar med starka färger och tydliga kontraster. Motiven speglar kvinnor hon mött eller kvinnor som lever inom henne. Konsten är Carolinas passion och huvudsakliga sysselsättning, men hon formger också smycken och inredningsdetaljer. Carolina har också skrivit böcker och är en anlitad programledare på tv.